0
szukaj

RTV małe

Wybierz idealną lustrzankę dla siebie.

Jak wybrać pierwszą lustrzankę?

Lustrzanka większości z nas kojarzy się z drogim, profesjonalnym, ciężkim aparatem z milionem funkcji. Jeżeli chcemy nauczyć się fotografii i poszerzyć nasze zainteresowania z nią związane, nie musimy od razu kupować sprzętu z najwyższej półki. Oczywiście warto mieć dobrej jakości sprzęt, lecz niekoniecznie drogi. Warto zwracać uwagę na modele, w których stosunek jakości do ceny jest odpowiedni. Dziś podpowiemy Wam, na czym warto się skupić podczas wyboru pierwszej lustrzanki.

Na początku nie warto inwestować w bardzo drogi sprzęt, gdyż nowe hobby może nam się szybko znudzić. Najtańsze modele na rynku mogą okazać się zbyt słabe – nawet dla amatorów, którzy chcą się dopiero uczyć. Najrozsądniejszym rozwiązaniem będzie urządzenie znajdujące się w przedziale od 2,5 do 4 tysięcy złotych. Na co powinniśmy zwrócić uwagę?

 

Przede wszystkim waga oraz jakość wykonania

Oczywistą kwestią jest, że lustrzanka będzie większa i cięższa od aparatu kompaktowego. Fotografowanie często wymaga czasu, dlatego po kilku godzinach trzymanie 4- kilogramowego sprzętu może okazać się męczące. Warto wybrać lustrzankę, która będzie stosunkowo lekka. Oprócz wagi, zwróćmy uwagę na ogólne wykonanie urządzenia. Aparat powinien być wykonany solidnie. Obudowa powinna być tarda i odporna na zarysowania.

 

Matryca

To właśnie za pomocą matrycy nasz aparat będzie rejestrował obraz. Aktualnie możemy spotkać się z trzema typami matryc. Matryca CDD jest już rzadko spotykana, aparat z taką matrycą robi gorszej jakości zdjęcia. CMOS to niezwykle oszczędna pod względem działania matryca, bardzo często spotykana. Matryca Live MOS to matryca, która zapewnia dobrej jakości zdjęcia przy czym zużywa małe ilości prądu.

 

 

Rozdzielczość

Im większa rozdzielczość w aparacie, tym lepiej. Ich ilość zazwyczaj jest określana za pomocą fotoczułych komórek. Możemy je podzielić na efektywne, czyli takie, które są wykorzystywane przy robieniu zdjęcia oraz niewykorzystane – czyli takie, które służą do zapisywania informacji o obrazach. W specyfikacji sprzętu można odczytać liczbę komórek efektywnych. Lustrzanka średniej klasy posiada od 12 do 18 Mpx, profesjonalne modele – nawet 60 Mpx.

 

ISO

ISO określa jak bardzo czuła na światło jest nasza matryca. Im jest czulsza, tym wyższe ISO. Wyższe ISO pozwala nam zrobić lepszej jakości zdjęcia w słabym oświetleniu. Jest to bardzo ważny parametr dla osób, które planują robić zdjęcia w ciemniejszych pomieszczeniach lub bez pomocy lampy błyskowej. Bardzo często wyższe ISO przyczynia się do powstawania większej ilości szumów na zdjęciach, dlatego bardzo przydatna okazuje się regulacja czułości.

 

Stabilizacja obrazu

Nie ma nic gorszego, niż "ruszone" i rozmazane zdjęcie. Stabilizacja obrazu to "must have" każdej lustrzanki. Pozwoli nam wykonać ładne, nierozmazane zdjęcia.

 

Wyświetlacz

Wyświetlacz umożliwia nam zobaczenie na ekranie tego, co mamy zamiast sfotografować. Służy on również do wyświetlania parametrów, które sami ustawiliśmy. Zazwyczaj są to ekrany o przekątnej od 2,5 do 3 cali. Im większy wyświetlacz, tym dokładniejszy będzie obraz.

Na co warto zwrócić uwagę kupując kamerę cyfrową?

Kupujemy kamerę cyfrową, na co zwrócić uwagę?

Dziś wszelkie urządzenia i sprzęty muszą być przede wszystkim mobilne i zajmować niewiele miejsca. Duże kamery już dawno odeszły w zapomnienie – dziś, zdecydowanie chętniej sięgamy po małe kamery cyfrowe. Posiadają one liczne funkcje i możemy je zabrać dosłownie wszędzie. Jak jednak wybrać model, który posłuży nam przez lata? Na co zwrócić uwagę przy zakupie tego typu sprzętów?

 

Obiektyw

Najważniejszą kwestią przy wyborze kamery cyfrowej jest obiektyw. W kamerze bardzo ważna jest funkcja oddalania i przybliżania obiektywów. Zoom może być optyczny lub cyfrowy. Najlepiej wybrać kamerę wyposażoną w zoom optyczny. Zapewnia on obraz wysokiej jakości. W specyfikacji urządzenia możemy znaleźć informacje dotyczące obiektywu i jego możliwości. Oprócz zoomu powinniśmy wziąć pod uwagę również ogniskową oraz jasność obrazu. Im mniejsza ogniskowa, tym kamera będzie mogła zarejestrować szerszy kadr, co jest bardzo przydatne np. przy nagrywaniu krajobrazów. Najbardziej optymalna wartość to od 33 do 35 mm. Jeżeli chodzi o jasność, to warto wybrać model, który charakteryzuje się taką niższą wartością. Dzięki temu nagrywany obraz będzie jaśniejszy wpływa to więc bezpośrednio na ostrość, a także jakość filmu.

 

Ekran

Przed zakupem kamery cyfrowej należy również zwrócić uwagę na ekran kamery. Większość dostępnych modeli posiada ekrany LCD, dzięki którym możemy na bieżąco kontrolować nagrywany obraz. Najlepiej przetestować kamerkę już w sklepie i wybrać model o wysokich parametrach, dotyczących wielkości i rozdzielczości ekranu. Mile widziana będzie duża jasność ekranu, która świetnie sprawdzi się nawet przy nagrywaniu w mocno oświetlonych pomieszczeniach. Dotykowy ekran może okazać się bardzo pomocny podczas obsługi kamery, dlatego warto zastanowić się nad takim rozwiązaniem.

 

Stabilizacja obrazu

W kamerach równie ważna jest stabilizacja obrazu. Eliminuje ona efekt trzęsącego się obrazu powstałego w wyniku drgania rąk. W modelach dostępnych na rynku stosowane są dwa rodzaje stabilizacji – optyczna i cyfrowa. Stabilizacja optyczna – tutaj za wszystko odpowiedzialny jest obiektyw, który posiada specjalne mechanizmy poruszające się w taki sposób, że redukują one niepożądane ruchy rąk. Nie wpływa to na jakość filmu, ale takie rozwiązania zastosowane w kamerach są nieco droższe. Stabilizacja cyfrowa, inaczej elektroniczna, działa na zasadzie poprawy filmu tuż po jego nagraniu. Wbudowane elektroniczne układy modyfikują nagrany wcześniej film. Dobrym rozwiązaniem będą również kamery, które posiadają hybrydową stabilizację obrazu, czyli łączą dwa powyższe rozwiązania.

 

Akumulator

Podczas korzystania z kamery niezwykle ważną kwestią jest jej akumulator. Im bardziej pojemny, tym dłużej na jednym ładowaniu będzie działało urządzenie. Dobrym rozwiązaniem jest także zaopatrzenie się w dodatkową baterię, którą można włożyć do kamery jeżeli pierwsza się rozładuje.

Aparaty kompaktowe są mniejsze i łatwiejsze w użyciu niż lustrzanki.
Lustrzanki posiadają zaawansowaną optykę i możliwość wymiany obiektywów.

Aparat fotograficzny – kompakt czy lustrzanka? Co wybrać?

Zdjęcia są cudowną pamiątką pięknych chwil. Pomimo tego, że spora część osób do robienia zdjęć wykorzystuje jedynie telefon, to aparaty cyfrowe wciąż mają szerokie grono fanów. Dobry aparat cyfrowy to więcej możliwości, zdjęcia lepszej jakości, a także dłuższa żywotność baterii. Mimo najnowszych technologii nasze smartfony dość szybko się rozładowują, dlatego zawsze warto mieć w pogotowiu aparat cyfrowy! Jaki model wybrać? Mały, poręczny aparat kompaktowy czy większą, ale też bardziej precyzyjną i profesjonalną lustrzankę?

 

Aparat cyfrowy kontra lustrzanka – co wybrać?

Kiedyś królowały tradycyjne aparaty na kliszę – dziś są one produktem niszowym. Teraz o wiele bardziej popularne są aparaty cyfrowe – kompaktowe oraz lustrzanki. Obie opcje mają mocniejsze i słabsze strony, dlatego pokrótce opiszemy wady i zalety obu rozwiązań.

 

Aparat kompaktowy pod lupą – wady i zalety

Aparaty cyfrowe są przede wszystkim małe i bardzo poręczne. Możemy je zabrać dosłownie wszędzie. Umożliwiają szybkie uwiecznienie ważnych dla nas chwil. Są bardzo łatwe w użyciu, a ich cena jest bardzo dostępna. Większość modeli wyróżnia się oryginalnym i nowoczesnym designem. Dostępne w szerokiej gamie kolorystycznej – każdy może wybrać model, który spełni jego oczekiwania. Kompaktowe aparaty niestety nie posiadają zaawansowanych ustawień. Posiadają niedużą matrycę i w większości modeli wciąż brak wymiennej optyki.

 

Lustrzanki pod lupą – wady i zalety

Lustrzanki dają ogromne możliwości jeżeli chodzi o ustawienia. Sprzęt tego typu posiada zaawansowaną optykę, możliwość wymiany obiektywów, a także posiada matrycę lepszej jakości. Gwarantuje szybką pracę i zdjęcia bardzo dobrej jakości. Niestety,  takie aparaty są także dużo droższe oraz większe, przez co są mniej poręczne. Aby móc w pełni korzystać z ich możliwości konieczne jest posiadanie wiedzy dotyczącej fotografowania. Złapanie odpowiedniego ujęcia i ostrości wymaga precyzyjnych ustawień.

 

Dla kogo kompakt, a dla kogo lustrzanka?

Aparaty cyfrowe w wersji kompakt to świetna propozycja dla osób, które szukają małego sprzętu, który pozwoli im na uwiecznienie ważnych chwil i wydarzeń. Takie urządzenia są idealne na imprezy, wycieczki czy święta. Pozwalają szybko zrobić dobre zdjęcia. Lustrzanki to idealna opcja dla osób, które chciałyby rozpocząć przygodę z fotografią lub lubią zdjęcia lepszej jakości. Lustrzanka to profesjonalny sprzęt, który wymaga od nas odpowiedniej wiedzy, aby móc w pełni korzystać z możliwości tego urządzenia. Posiada liczne opcje i ustawienia, które wymagają umiejętnego podejścia "do tematu". Lustrzanka zapewni zdjęcia wysokiej jakości, które będą pamiątką na lata. Niestety ze względu na swoje dość masywne rozmiary, nie jest już tak poręczna jak kompaktowa wersja aparatu, jednak coś za coś.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze statywu do aparatu?

Kupujemy statyw do aparatu – czyli wszystko co powinieneś o nim wiedzieć przed zakupem

Statyw to przedmiot, który jest podstawą aparatu. Zapewnia stabilizację aparatu i obrazu. Zazwyczaj statywy mają formę trójnogów, gdzie każdą nogę można osobno regulować. Dzięki specyficznej budowie możemy ustawić statyw nawet na nierównej powierzchni. Statyw zakończony jest ruchomą głowicą do której przymocowany jest aparat.

Statyw – łatwy wybór?

Mogłoby się wydawać, że nie ma nic prostszego niż kupno dobrego statywu. Tymczasem okazuje się, że sprawa nie jest taka prosta. Fotograf przede wszystkim powinien zastanowić się gdzie i w jaki sposób będzie korzystał ze statywu. Jeżeli ten sprzęt okaże się konieczny, wtedy najlepiej wybrać się do sklepu, aby przejrzeć bogatą ofertę producentów. Statyw w niektórych sytuacjach wydaje się po prostu niezastąpiony. Przyda się przy wykonywaniu zdjęć panoramicznych oraz zdjęć nocnych, które wymagają długiego czasu naświetlania, a także przy wykorzystywaniu techniki HDR. Na co powinniśmy zwrócić uwagę podczas wybierania statywu?

 

Waga statywu

Jest to jeden z bardziej istotnych elementów. Wszystko zależy od tego, czy statyw będzie używany w studio czy plenerze. Cięższy statyw ma sens tylko w plenerze, dlatego wybierajmy z głową. Często zbyt lekkie statywy to słaba jakość sprzętu, dlatego warto sprawdzić jakość wykonania przed zakupem.

 

Maksymalne obciążenie statywu

Udźwig jest również bardzo ważną kwestią – znamy wtedy maksymalne obciążenie, jakie statyw udźwignie. Niektóre lustrzanki wraz z obiektywem ważą dość sporo, dlatego warto poszukać statywu, który nasz sprzęt "weźmie na barki".

 

Wysokość statywu

Producenci często mogą podawać wysokość statywu w trzech formach – wysokość złożonego statywu, wysokość maksymalnie rozłożonego statywu oraz wysokość minimalną statywu. Należy wziąć pod uwagę wszystkie trzy wysokości, będzie to bowiem istotne podczas organizowania transportu dla sprzętu.


Materiał z którego wykonany jest statyw

Dobry statyw powinien być wykonany z wysokiej jakości materiałów. Powinien być solidny i trwały. Najtańsze modele często wykonywane są z plastiku. Bardzo polecane są statywy aluminiowe lub zrobione z włókien węglowych – są one dość lekkie, a jednocześnie bardzo wytrzymałe.

 

Nogi statywu

Fotograf często pracuje w różnych warunkach pogodowych – wietrzna pogoda nie może w żadnym stopniu wpłynąć na statyw, a tym samym na jakość zdjęć. Statyw powinien być stabilny, dlatego należy zwrócić uwagę na grubość nóg. Warto również sprawdzić, czy nogi posiadają specjalne blokowania, które uniemożliwią ich przypadkowe złożenie.

 

Głowica statywu

To właśnie głowica umożliwia nam przymocowanie i ustawienie aparatu w wybranej pozycji. Do wyboru mamy kilka rodzajów głowic – każda z innym przeznaczeniem.

Słuchawki otwarte, zamknięte czy douszne - które wybrać?

Na co zwrócić uwagę przy zakupie słuchawek?

Większość z nas nie wyobraża sobie życia bez muzyki. Niektórym towarzyszy ona codziennie – od rana do nocy, niestety nie każdy może sobie pozwolić na słuchanie muzyki w szkole czy w pracy. W miejscach publicznych często towarzyszą nam słuchawki, dzięki którym tylko my słyszymy muzykę i nie przeszkadzamy ludziom znajdującym się wokół nas. Jak jednak spośród tylu modeli wybrać odpowiednie słuchawki?

 

Słuchawki otwarte, zamknięte czy douszne?

Słuchawki otwarte sprawiają, że ucho ma zapewnioną wentylację – nie przylegają one szczelnie do naszego kanału słuchowego. Przepuszczają one zewnętrzny hałas, a otaczający nas ludzie mogą słyszeć dochodzące ze słuchawek dźwięki. Idealnie sprawdzą się w użytkowaniu w domu lub cichych miejscach.
Słuchawki zamknięte, jak sama nazwa wskazuje, szczelnie zamykają nasz kanał słuchowy – do ucha nie docierają żadne dźwięki. Takie słuchawki często szybciej "męczą" nasze uszy. Świetnie sprawdzą się w głośnych i zatłoczonych miejscach. Są idealnym rozwiązaniem w podróży.
Słuchawki douszne są to słuchawki, które umieszczane są wewnątrz naszego kanału słuchowego. Cenione za dużą mobilność oraz wytrzymałość. Ich niewielkie rozmiary sprawiają, że zmieszczą się nawet w niewielkiej kieszeni. Mogą okazać się idealnym wyborem do biegania.

 

Odpowiednie dopasowanie słuchawek

Jak już zdecydujemy jaki rodzaj słuchawek najbardziej spełni nasze oczekiwania to należy odpowiednio je dopasować. Model słuchawek wielkościowo powinien być dopasowany do wielkości uszu. Powinny one dobrze leżeć w uchu (konstrukcja dokanałowa) i szczelnie zamykać ucho (konstrukcja zamknięta). Część łącząca słuchawki również powinna być dobrze dobrana – nie może być ani za duża ani za mała. Przydatną funkcją może okazać się możliwość regulacji długości, dzięki której szybko dopasujemy słuchawki do naszej głowy. Średnica głośnika powinna być takiej wielkości, aby ucho było swobodnie przykryte słuchawką. Im większa membrana tym lepsze doznania dźwiękowe. Należy jednak pamiętać, że słuchawki muszą pasować do ucha, a nie od niego odstawać.

 

Co to jest impedancja?

Każde urządzenia posiada specyfikację. W przypadku słuchawek często możemy spotkać różne wartości podawane w omach. Impedancja jest to opór pozorny. Większa wartość to większa odporność na szumy. Większość modeli posiada impedancję na poziomie 16 - 64 Om i zapewnia optymalną jakość odbieranego dźwięku.

 

Poziom natężenia dźwięku

SPL – czyli poziom natężenia dźwięku to wartość, która bezpośrednio wpływa na moc naszych słuchawek. Im jest ona wyższa, tym głośniejszy dźwięk uzyskamy. Mimo wszystko przy wyborze SPL warto kierować się rozsądkiem – zbyt głośne dźwięki nie zawsze są bezpieczne dla naszego słuchu, a także często wpływają na pogorszenie jakości dźwięku.

 

Redukcja szumów

Wartość ta podawana jest w decybelach i im jest wyższa, tym więcej szumów zostanie zredukowanych. Nie da się ukryć, że ten parametr znacząco wpływa na jakość dźwięku.

Jak wybrać idealne słuchawki do biegania?

Wybieramy idealne słuchawki do biegania

Coraz więcej osób zaczyna biegać. Jest to świetna opcja zarówno dla tych, którzy chcą schudnąć, jak i dla tych, którzy chcą utrzymać dobrą kondycję. Bieganie jest nie tylko przyjemne, ale też odprężające. Komfort biegania zależy od dobrych butów, odpowiedniego ubiori i... muzyki! Udowodniono, że bieganie z ulubioną muzyką korzystnie wpływa na uzyskiwane wyniki, a także dodaje energii. Aby podczas biegania słuchanie muzyki było możliwe, konieczne jest posiadanie dobrej jakości słuchawek, które będą dostosowane do tego typu aktywności.

 

Na co zwrócić uwagę przy zakupie słuchawek do biegania?

Sportowe słuchawki, szczególnie te przeznaczone do biegani, a powinny być lekkie i wygodne. Podczas biegania najważniejszy jest komfort, dlatego słuchawki nie mogą nam w żaden sposób przeszkadzać. Muszą być odpowiednio dopasowane i łatwe w obsłudze.

 

Jakie powinny być idealne słuchawki do biegania?

Najważniejszą kwestią jest wodoodporność słuchawek. Często biegacze decydują się na jogging podczas mżawki, dlatego warto wybierać modele, które są wodoodporne. Muszą one dobrze izolować wszelkie dźwięki z otoczenia. Bieganieu w plenerze zawsze towarzyszą różnego typu hałasy, dlatego ich izolowanie jest bardzo ważne. Najlepiej wybierać słuchawki charakteryzujące się niskim poziomem impedancji – ponieważ będą one głośniejsze. Należy również zwrócić uwagę na pasmo przenoszenia (Hz). Wartość ta, określa zakres dźwięków, które będą słyszalne. Powinniśmy wybrać słuchawki o jak najszerszym paśmie przenoszenia. Kolejną ważną kwestią jest maksymalna moc wejściowa (mW). Określa ona jaką maksymalną moc mogą obsłużyć słuchawki. Dla biegaczy istotna jest również możliwość regulacji działalności przewodu. Chodzi tutaj o stosowanie przez biegaczy różnych strojów i kieszonek, które są umieszczone w różnych miejscach. W przypadku słuchawek bezprzewodowych bardzo ważny może okazać się wskaźnik poziomu baterii. Taka opcja, kiedy poziom naładowania słuchawek wyświetla się na telefonie jest bardzo przydatna i pozwala uniknąć ‘wpadek’ podczas biegania. Jeżeli chodzi o słuchawki bezprzewodowe ważna jest również szybkość ładowania oraz dobra bateria.

 

Słuchawki przewodowe lub bezprzewodowe do biegania?

Słuchawki przewodowe są znacznie tańsze od modeli bezprzewodowych. Charakteryzują się one bardzo dobrym działaniem, jakością i brakiem jakichkolwiek zakłóceń. Wprawdzie kabel może nieco ograniczać nasze ruchy podczas biegania, jednak można go sprytnie ukryć pod ubraniem. Słuchawki bezprzewodowe to dobra alternatywa dla osób korzystających ze smartfonów. Łączą się one z telefonem za pomocą łącza Bluetooth. Przed ich zakupem należy upewnić się, czy wybrany przez nas model będzie kompatybilny z naszym urządzeniem. Należy to sprawdzić w danych technicznych dołączonych do słuchawek.
 

Czym są słuchawki Bluetooth?

Wygodne słuchawki – słuchawki Bluetooth

Wielu z nas jest uzależnionych od swojego telefonu. Jedni używają smartfonów głównie w celu sprawdzenia aktualności na profilach społecznościowych i przeglądania Internetu, drudzy zaś uwielbiają rozmowy przez telefon i rozmawiają dosłownie cały czas. W niektórych sytuacjach jest to niebezpieczne nie tylko dla nas, ale również dla osób znajdujących się w naszym otoczeniu. Jazda samochodem z telefonem w ręce jest mało komfortowa, co więcej - może skończyć się mandatem. Najlepszym rozwiązaniem dla wszystkich kierowców (i nie tylko) będzie słuchawka Bluetooth.

 

Czym jest słuchawka Bluetooth?

Słuchawka Bluetooth jest to urządzenie bezprzewodowe, które do swojego działania wykorzystuje moduł Bluetooth. Wszystko odbywa się dzięki sygnałowi, który powstaje między telefonem, a słuchawką. Im mniejsza odległość między urządzeniami, tym zasięg i sygnał będzie lepszy. Oczywiście możliwe jest łączenie ze sobą urządzeń elektronicznych różnych producentów.

 

Słuchawki Bluetooth – dla kogo?

Słuchawki Bluetooth to ogromna wygoda. Świetnie sprawdzą się u osób, które pracują w ciągłym biegu. Posiadanie takiej słuchawki znacznie ułatwia korzystanie z telefonu – aby odebrać lub wykonać połączenie nie trzeba szukać telefonu, wystarczy wcisnąć guzik na słuchawce. Tego typu słuchawka to idealna alternatywa dla rodziców. Jak wiemy, posiadanie dzieci wymaga poświęcania im całej uwagi, a także wolnych rąk – zawsze trzeba coś przytrzymać, dlatego taka słuchawka to takie małe wybawienie dla rodzica, który gdy dzwoni telefon nie musi panicznie szukać go po wszystkich torbach z zakupami. Słuchawki Bluetooth powstały głównie z myślą o kierowcach – zarówno zwykłych, jak i zawodowych. Tego typu słuchawki umożliwiają całkowicie bezpieczną rozmowę podczas jazdy. Nie musimy się zatrzymywać, nie musimy kierować jedną ręką – możemy rozmawiać wygodnie.

 

Idealne do wszystkiego?

Mogłoby się wydawać, że słuchawki Bluetooth nadają się do wszystkiego, jednak niestety. Świetnie sprawdzą się w przypadku przeprowadzania rozmów czy słuchania muzyki, jednak nie nadają się do słuchania radia, ponieważ nie odbierają fal radiowych. Wśród słuchawek Bluetooth wyróżniamy słuchawki monofoniczne, czyli jednosłuchawkowe lub stereofoniczne – dwusłuchawkowe. Wybór należy do nas – a zależy przede wszystkim od tego, w jakich sytuacjach będziemy z nich korzystać.

 

Duża wygoda bez wad?

Słuchawki Bluetooth są przede wszystkim bezprzewodowe – nie musimy martwić się o jakiekolwiek kable i ograniczenia. Takie urządzenie pozwala nam odebrać lub wykonać połącznie bez konieczności wyjmowania telefonu komórkowego. Jest komfortowa, łatwa w obsłudze i lekka – przez co nawet dłuższe użytkowanie nie jest kłopotliwe. W razie konieczności możemy oddalić się nieco od miejsca w którym jest telefon. Coraz częściej producenci słuchawek Bluetooth oferują także dodatkowe funkcje, które współgrają ze smartfonami. Niektórzy użytkownicy narzekają na nieprzyjemny ucisk i ból, który towarzyszy im podczas noszenia – dlatego przed zakupem warto przymierzyć kilka modeli, aby dopasować odpowiedni model do kształtu swojej głowy i ucha. Dodatkowo, należy pamiętać, że słuchawki Bluetooth trzeba ładować – inaczej "długo nie pociągną".

Wygodne słuchawki – słuchawki bezprzewodowe.

Nieoceniona wygoda, czyli słuchawki bezprzewodowe

Słuchawki bezprzewodowe to wygodniejsza alternatywa tradycyjnych słuchawek. Nasze ruchy nie są ograniczone przez kable, dzięki czemu możemy swobodnie się poruszać. Jest to bardzo przydatne zwłaszcza w przypadku osób uprawiających sport. Na co powinniśmy zwrócić uwagę przy zakupie bezprzewodowych słuchawek?

 

Sposób komunikacji słuchawek bezprzewodowych

Słuchawki bezprzewodowe mogą działać na cztery sposoby komunikacji – radiowej, fal podczerwonych, za pomocą bluetooth lub Wi-Fi. W przypadku technologii radiowej, słuchawki komunikują się ze źródłem za pomocą radiowego sygnału o częstotliwości 2.4 GHz. Wyróżniają się one lepszym dźwiękiem, jednak mogą wiązać się z szumami lub opóźnieniami. Jeżeli chodzi o fale podczerwone to są one dość rzadko spotykane ze względu na swoją ograniczoną funkcjonalność - aby prawidłowo działały, słuchawki muszą znajdować się w pobliżu nadajnika. Najbardziej popularne są słuchawki bezprzewodowe działające za pomocą bluetooth. Możemy je połączyć z telefonem, laptopem czy odtwarzaczem MP3 bez przyłączania dodatkowego nadajnika. Jedną z nowości są słuchawki bezprzewodowe działające za pomocą Wi-Fi. Taka technologia zapewnia duży zasięg i dźwięk dobrej jakości. Urządzenia tego typu nie są wrażliwe i podatne na zakłócenia.

 

Słuchawki bezprzewodowe – nauszne lub douszne

Na rynku mamy dostępne dwa typy słuchawek – nauszne i douszne. Nauszne są to słuchawki, które nakłada się na uszy, natomiast wersja douszna jest wkładana do wnętrza ucha. Bezprzewodowe słuchawki są najczęściej wybierane przez osoby, które uprawiają aktywny tryb życia. Nie ograniczają one ruchów i zapewniają wysoką jakość dźwięku.

 

Najważniejszy jest komfort użytkowania

W przypadku słuchawek bezprzewodowych niezwykle ważną kwestią jest komfort użytkowania. To właśnie od tego będzie zależeć jak długo będziemy mogli nosić słuchawki bez konieczności ich zdejmowania. Nikt nie lubi bolących uszu czy ściśniętej głowy. Przed zakupem warto przymierzyć kilka modeli, aby wybrać te, które najbardziej pasują do kształtu naszej głowy i uszu.

 

Liczy się zasięg działania

Najlepiej wybrać urządzenie, które oferuje nam duży zasięg działania. Tutaj sprawdzą się słuchawki, które wykorzystują cyfrową transmisję, czyli sieć Wi-Fi. W słuchawkach bezprzewodowych niezwykle ważny jest także akumulator, który będzie odpowiedzialny za czas działania słuchawek. Warto także sprawdzić na opakowaniu, ile czasu zapewnia producent.

 

Dodatkowe funkcje słuchawek bezprzewodowych

Niektóre modele słuchawek bezprzewodowych wyposażone są w dodatkowe funkcje. Przykładem może być wbudowany odbiornik FM, który umożliwia nam słuchanie pobliskich stacji radiowych. Moduł NFC zawarty w słuchawkach umożliwia szybkie odtworzenie muzyki, którą zgromadziliśmy na telefonie. Dodatkowo, niektóre modele posiadają wbudowany odtwarzacz MP3, dzięki czemu będziemy mogli odtworzyć muzykę bezpośrednio w słuchawkach. Liczne modele posiadają panel dotykowy, który rozpoznaje gesty.

Kamera sportowa - sprzęt dla aktywnych.

Kamera sportowa – sprzęt dla aktywnych

Aby uwiecznić sporty ekstremalne konieczne jest posiadanie odpowiedniego sprzętu. Osoby jeżdżące wyczynowo na deskorolce lub rowerze często same filmują swoje "wybryki". Zwykła cyfrowa kamera podczas takich ryzykownych eksperymentów może okazać się nieużyteczna, dlatego bardzo ważna jest odpowiednia kamera sportowa. Powinna być wytrzymała i odporna na wszelkie wstrząsy. Na co powinniśmy więc zwrócić uwagę przy zakupie kamery idealnej?

 

Po pierwsze – obudowa

Najważniejszą kwestią w przypadku kamery sportowej jest jej obudowa. Powinna być odporna na wszelkie wstrząsy oraz bardzo wytrzymała. Niektóre sporty wodne, wymagają również aby tego typu sprzęt był wodoodporny lub posiadał wodoszczelną obudowę. Niektóre modele sportowych kamerek pozwalają na nurkowanie na głębokości aż do 100 metrów. Oprócz odporności kamerka powinna być dobrze zaprojektowana – komfort użytkowania jest tutaj bardzo ważny. Nieważne czy mamy rękawiczki czy nie, nieważne czy obsługujemy ją podczas jazdy – jej użytkowanie ma być łatwe, a przyciski lub panel sterujący powinny być "dostępne" w każdych warunkach.

 

Po drugie – rodzaj mocowania

Wybór kamery powinien być uzależniony od sportu, który uprawiamy. Na rynku znajdziemy kamery na kask lub kamery, które umieszcza się na klatce piersiowej za pomocą specjalnego mocowania. Kolejne można zamontować na kierownicy roweru – wszystko zależy od naszych preferencji. Niektóre modele posiadają w zestawie dodatkowe mocowania, dzięki którym możemy je użytkować na wiele sposobów.

 

Po trzecie – rozdzielczość

Poszczególne modele kamer różnią się między sobą rozdzielczością obrazu. Wszystko zależy od tego, jakiej jakości filmy chcemy nagrywać. Do amatorskich nagrań wystarczy kamerka o rozdzielczości SD, do bardziej profesjonalnych lepiej wybrać Full HD. Wyższa rozdzielczość równoznaczna jest z wyższą ceną, jednak taka kamera odzwierciedli więcej szczegółów, co z kolei znacznie wpłynie na jakość obrazu i odbiór filmu.

 

Po czwarte – ilość klatek i obiektyw

Za płynność nagrywanych filmów odpowiedzialna jest ilość klatek wykonywanych na sekundę. Zaleca się wybrać model, który robi co najmniej 60 klatek na sekundę. Najlepszą opcją dla osób aktywnych będą modele kamer wyposażone w szerokokątne obiektywy. Umożliwią nam one uchwycenie szerokich ujęć, przez co nagrania, szczególnie w przypadku sportów ekstremalnych, będą bardziej efektowne.

 

Po piąte – zdjęcia

Bardzo przydatną funkcją naszej kamery może okazać się możliwość robienia zdjęć. Należy jednak pamiętać, że zazwyczaj tylko urządzenia z wyższej półki cenowej posiadają matryce o lepszej rozdzielczości.

 

Po szóste – dodatkowe akcesoria

Producenci często dołączają do kamer dodatkowe gadżety, które mogą nam się przydać. Oprócz dodatkowej obudowy, do zestawu dołączony jest pilot do zdalnego sterowania. Taka funkcja pozwala na bezprzewodową komunikację z urządzeniem i łatwiejszą obsługę – np. jeżeli jest zamontowana na kasku. Dodatkowo producenci oferują inne mocowania, które umożliwiają przytwierdzenie kamerki w różnych miejscach. Często w zestawie znajduje się również wodoodporne etui, które z pewnością przyda się wszystkim fanom sportów wodnych.

Obiektyw do lustrzanki – jak wybrać ten najlepszy?

Lustrzanka cyfrowa to aparat, który daje nam ogromne możliwości. Jest to bardzo profesjonalny sprzęt o wysokich parametrach. Swoje kosztuje, jednak większość z nas nie zdaje sobie sprawy, że jego zakup to dopiero początek wydatków. Aby móc w pełni cieszyć się możliwościami lustrzanki konieczny jest zakup co najmniej jednego obiektywu, który umożliwi nam robienie konkretnego typu zdjęć.

 

Co obiektyw to inne możliwoścI

Na rynku dostępne są różne typu obiektywów. Aby wiedzieć, czym się między sobą różnią konieczna jest znajomość podstawowych pojęć związanych z obiektywami. To właśnie obiektyw w dużym stopniu wpływa na rodzaj oraz jakość zdjęć. Po pierwsze należy określić, jakiego typu zdjęcia chcemy robić i wtedy skupić się na ważniejszych kwestiach.

 

Po pierwsze – ogniskowa i kąt widzenia

Jednym z podstawowych parametrów obiektywów jest ogniskowa, a kąt widzenia jest z nią powiązany. Im krótsza ogniskowa, tym szerszy kadr będzie mógł zostać uchwycony. A więc krótka ogniskowa to szerszy kąt widzenia. Na rynku możemy spotkać obiektywy szerokokątne (nadają się one do fotografowania wnętrz oraz krajobrazów), obiektywy standardowe (często wykorzystywane w reportażach), teleobiektywy (używane do portretów oraz wydarzeń sportowych) oraz superteleobiektywy, czyli obiektywy, które posiadają najmniejszy kąt widzenia.

 

Po drugie – zakres ogniskowych, czyli zoom

Przyjmuje się, że im węższy zakres ogniskowych, tym uzyskane zdjęcia będą lepszej jakości. Producenci oferują nam zoom szerokokątny, zoom standardowy, telezoom oraz uniwersalny superzoom.

 

Po trzecie – jasność, czyli otwór względny obiektywu

Maksymalny otwór obiektywu oznacza maksymalną ilość światła, która pada na matrycę światłoczułą podczas robienia zdjęć. Im niższa wartość, tym obiektyw będzie jaśniejszy. Z tym parametrem bezpośrednio będzie wiązał się czas naświetlania. Jasność oraz czas naświetlania wpływają oczywiście na ostrość i jakość naszego zdjęcia. Jaśniejszy obiektyw jest zazwyczaj większy i cięższy, ale pozwala na robienie zdjęć przy mniejszej ilości światła.

 

Po czwarte – mocowanie

Tutaj wszystko zależy od lustrzanki, którą już posiadamy. Często zdarza się tak, że obiektyw danej firmy może być założony tylko do aparatu z tej samej firmy. Jeżeli szukamy bardziej uniwersalnych rozwiązań, należy szukać niezależnych dostawców obiektywów.

 

Po piąte – budowa mechaniczna

Oprócz parametrów związanych z optyką równie ważne jest wykonanie obiektywu. Konstrukcja tego sprzętu powinna być sztywna i solidna - nie może trzeszczeć czy się uginać. Obiektyw powinien być wygodny w użytkowaniu, ale również przyjemny dla oka.

 

Po szóste – napęd autofokusa

Autofokus jest to system automatycznego łapania ostrości. W zależności od firmy wykorzystywane są różne rozwiązania. Niektóre modele posiadają silnik, który jest wbudowany w korpus aparatu, inne posiadają silnik w obiektywnie. Ważne, aby wybrać model, który spełni nasze oczekiwania., będzie działał cicho i precyzyjnie.

Nasi producenci

Amica
ART
ASUS
BEKO
BLAUPUNKT
Bosch
BRAUN
BRITA
CANDY
DE LONGHI
EMMERSON
FABER
FISKARS
Garret
GORENJE
HOOVER
Indesit
KARCHER
KERNAU
LENOVO
LG
LIEBHERR
MANTA
MPM
NAVITEL
NIVONA
OPTI
OPTIMUM
PANASONIC
PHILIPS
RAVANSON
SAECO
SAMSUNG
SENCOR
SIEMENS
TCL
TEFAL
THOMSON
TRACER
WHIRLPOOL
WIKO
ZELMER