0
szukaj

Kina domowe, Blu-ray, DVD

Przenośny odtwarzacz DVD możemy podłączyć do monitora lub telewizora.

Przenośny odtwarzacz DVD – alternatywa tabletu?

Jeżeli nie mamy tabletu ani laptopa, a bardzo chcemy pooglądać film w czasie podróży, to z pomocą przychodzą przenośne odtwarzacze DVD. To mobilne urządzenie w każdej chwili możemy podłączyć do monitora lub telewizora i delektować się naszym ulubionym filmem. Czym charakteryzuje się przenośny odtwarzacz DVD? Jak wybrać najlepszy model?

 

Komu przyda się przenośny odtwarzacz DVD?

W dobie tabletów i smartfonów mogłoby się wydawać, że przenośny odtwarzacz DVD nie ma racji bytu. Tymczasem, urządzenie to kosztuje mniej i znacznie lepiej sprawdzi się na przykład u naszych pociech. Korzystając z tabletu dziecko może włączyć niepożądane strony, usunąć ważne pliki lub grać w gry pełne przemocy. Dając dziecku przenośny odtwarzacz DVD mamy pewność, że ogląda tylko to, co mu włączyliśmy. Przenośny odtwarzacz DVD idealnie sprawdzi się u rodziców, którzy podczas podróży lub w kolejce do lekarza chcą czymś zająć dziecko. Urządzenie sprawdzi się również na plaży lub na pikniku, gdzie nie mamy dostępu do gniazdka elektrycznego. Oczywiście, taki sprzęt umili i urozmaici także dłuższą przejażdżkę samochodem.

 

Przede wszystkim ekran

Przenośne odtwarzacze DVD posiadają ekrany, które wielkością przypominają tablety. Ich przekątna może wynosić od 7 do 9 cali. Wiadomo, filmy lepiej ogląda się na dużych telewizorach, jednak jest to sprzęt z którego będziemy korzystać w podróży – dlatego małe rozmiary są tutaj zaletą. Warto też zwrócić uwagę na rozdzielczość ekranu – nie powinna być niższa niż 800 x 400 pikseli.

 

To też się liczy – czas pracy baterii

W większości urządzeń mobilnych niezwykle ważną kwestią jest bateria. W przypadku przenośnych odtwarzaczy DVD bateria może działać od 2 do 5 godzin bez konieczności ładowania (w zależności od modelu).

 

Obsługiwane formaty oraz złącza

Im więcej formatów dany model obsługuje, tym lepiej. Często można trafić na filmy nagrane w mało popularnym formacie. Nie zawsze mamy możliwość skonwertowania pliku, dlatego warto zwrócić na to uwagę. Jest to istotne nie tylko w przypadku filmów, ale również muzyki oraz zdjęć. Przydatną funkcją może okazać się zdolność wyświetlania napisów do filmu. Przenośny odtwarzacz DVD nie ogranicza się tylko do płyt – jeżeli dodatkowo posiada port USB, slot na kartę SD lub wejście HDMI, to możemy oglądać filmy także z innych nośników. Jest to bardzo wygodne i innowacyjne rozwiązanie.

 

Funkcje gratis

Oczywiście niektóre modele posiadają inne, dodatkowe – lecz bardzo przydatne funkcje. Można tutaj wymienić możliwość regulacji jasności oraz kontrastu, szybkie przewijanie czy powiększanie obrazu. Skoro mamy do wyboru kilka modeli, to warto wybrać ten, który jest najlepiej wyposażony. Dodatkowe funkcje podczas użytkowania mogą okazać się bardzo pomocne.

Odtwarzacz blu-ray – jak wybrać najlepszy model?

Coraz częściej słyszy się o odtwarzaczach blu-ray. Zdobywają coraz większą popularność i bardzo często stanowią nieodłączną część kina domowego. Wprawdzie kosztują więcej, niż tradycyjny odtwarzacz DVD, ale umożliwiają odtwarzanie płyt blu-ray. Na rynku jest dostępnych wiele modeli tego typu odtwarzaczy, jak więc wybrać ten najlepszy? Zapraszamy do dalszej części artykułu.

 

Blu-ray - co to w ogóle jest?

Odtwarzacz blu-ray to bardziej nowoczesny następca odtwarzacza DVD. Pozwala na odtwarzanie filmów o bardzo wysokiej rozdzielczości. Filmy na blu-ray wyróżniają się dużo większą pojemnością niż "zwykłe" płyty. Pojawienie się na rynku nowych nośników optycznych (płyt blu-ray) sprawiło, że konieczne było stworzenie odpowiedniego sprzętu, który umożliwi ich odczyt. Zwykły odtwarzacz DVD czy komputer nie poradzą sobie z tego typu nośnikami, dlatego chcąc oglądać filmy w super jakości, konieczny jest zakup odtwarzacza blu-ray.

 

Trzy główne typy odtwarzaczy blu-ray

Możemy wyróżnić tutaj odtwarzacz stacjonarny, przenośny i komputerowy. Stacjonarny odtwarzacz blu-ray jest to urządzenie podłączone do telewizora. Jest wygodny w obsłudze i posiada liczne dodatkowe funkcje. Odtwarzacze przenośne to dość drogie rozwiązanie, które sprawdzi się szczególnie w podróży. Komputerowy odtwarzacz blu-ray to napęd, który podłącza się do komputera.

 

Odtwarzacz blu-ray – na co zwrócić uwagę?

Od odtwarzacza blu-ray wymaga się, aby radził on sobie z różnymi formatami plików multimedialnych. Dotyczy to zarówno dźwięku, filmu jak i zdjęć. Im więcej obsługiwanych formatów tym lepiej. Ważną kwestią jest także standard dźwięku przestrzennego. Każdy chciałby, aby zakupiony odtwarzacz współgrał z posiadanym już w domu sprzętem, dlatego warto zwracać uwagę na takie parametry. Istotne są również złącza. Aby odtwarzacz blu-ray mógł działać, konieczne jest podłączenie go do telewizora. Należy tutaj zwrócić uwagę na port HDMI, wyjście optyczne, gniazdo sieciow, a także port USB. Liczne odtwarzacze blu-ray mogą posiadać dodatkowe wyposażenie. Przykładem może być moduł Wi-Fi, który umożliwi nam bezpośredni kontakt z domową siecią. Opcja DLNA umożliwi nam przesyłanie plików multimedialnych pomiędzy różnymi urządzeniami. Innym dodatkiem w odtwarzaczach blu-ray może być dodatkowy dysk twardy, który umożliwi nam nagranie filmów lecących w telewizji.

 

Dodatkowe funkcje odtwarzacza blu-ray

Liczne modele odtwarzaczy blu-ray posiadają wiele dodatkowych funkcji, które zwiększają atrakcyjność i funkcjonalność tego typu urządzeń. Przykładem mogą być funkcje internetowe, które umożliwią nam dostęp do portali społecznościowych czy oglądania filmów w sieci. Wybrane modele posiadają konwersję obrazu do Full HD, czyli same poprawiają filmy gorszej jakości. Odtwarzacze wyświetlają również obraz w rozdzielczości 3D lub 4K – w zależności od producenta.

Nasi producenci

Amica
ART
ASUS
BEKO
BLAUPUNKT
Bosch
BRAUN
BRITA
CANDY
DE LONGHI
EMMERSON
FABER
FISKARS
Garret
GORENJE
HOOVER
Indesit
KARCHER
KERNAU
LENOVO
LG
LIEBHERR
MANTA
MPM
NAVITEL
NIVONA
OPTI
OPTIMUM
PANASONIC
PHILIPS
RAVANSON
SAECO
SAMSUNG
SENCOR
SIEMENS
TCL
TEFAL
THOMSON
TRACER
WHIRLPOOL
WIKO
ZELMER