0
szukaj

Ekspresy do kawy

Ekspres ciśnieniowy do kawy

Mało kto nie lubi kawy. Niemalże każdy z nas zaczyna dzień od filiżanki gorącej, mocnej, czarnej kawy. Dawniej, aby wypić kawę z ekspresu musieliśmy się wybrać do kawiarni czy restauracji – dziś, ekspres w domu to podstawa. Codzienna kawa to taki mały rytuał, który pozwala nam obudzić się i nabrać sił na cały dzień. Kojarzysz ten zapach mielonej kawy o poranku? Tak, dzisiaj podpowiemy Wam na co powinniście zwrócić uwagę podczas wybierania ekspresu ciśnieniowego do kawy.

 

Ekspres w domu – duża wygoda

Każdy smakosz kawy wie, że kawa z ekspresu ma niepowtarzalny smak i aromat. "Daje niezłego kopa" – a wszystko za sprawą świeżo zmielonych ziaren kawy – to właśnie one decydują o jej mocy. Filiżanka dobrej kawy to zastrzyk energii na cały dzień, dlatego warto zaopatrzyć się w dobry sprzęt. Posiadanie ekspresu ciśnieniowego w domu to ogromna wygoda. Rano zawsze brakuje nam czasu – a tutaj, wystarczy wcisnąć guzik i kawa robi się sama. Nie musisz czekać aż woda się zagotuje – wszystko zrobi się samo. Masz ekspres ciśnieniowy – masz pyszną, gorącą, niezwykle aromatyczną kawę bez żadnego wysiłku i w zasięgu ręki.

 

Wybieramy ekspres ciśnieniowy

Podczas zakupu ekspresu ciśnieniowego warto wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii. Po pierwsze należy określić nasze wymagania co do urządzenia – czyli określić ile osób będzie korzystało z urządzenia i jak często będziemy pić kawę. Znając nasze wymagania, będzie łatwiej znaleźć model, który spełni nasze oczekiwania i posłuży nam przez długi czas. Wybór jest dość trudny, ponieważ producenci mają do zaoferowania naprawdę mnóstwo modeli ekspresów automatycznych. Bardzo ważne jest też to, jaką kawę lubimy pić. Słodkie cappuccino, mocne espresso czy latte? Na rynku dostępne są modele, które "sprostają każdej" kawie oraz takie, które przeznaczone są do przygotowywania tylko jednego rodzaju czarnego napoju. Wszystkie modele są niezwykle łatwe w obsłudze – do jednego pojemnika wlewa się wodę, do drugiego wsypuje kawę, wybiera się program i gotowe.

 

Na co zwrócić uwagę?

Wybierając ekspres ciśnieniowy zwróćmy uwagę na pojemnik na wodę. Jego pojemność powinna być odpowiednia dla ilości osób w Twoim domu. Większy pojemnik oznacza większą ilość kaw, które zostaną zrobione bez konieczności uzupełniania wody. Jeżeli mamy dużą rodzinę jest to bardzo ważna kwestia – większy pojemnik będzie po prostu wygodniejszy. Dla smakoszy kawy latte istotny będzie także system do spieniania i podgrzewania mleka. Kwestia spieniania jest tutaj rozwiązana na dwa sposoby – ekspres może posiadać osobną dyszę lub wbudowany system, który spieni mleko– wszystko zależy od modelu.

 

Dodatkowe funkcje

Liczne modele ekspresów ciśnieniowych posiadają dodatkowo filtr wody, który odpowiedzialny jest za oczyszczanie wody z chloru, miedzi czy ołowiu. Taki filtr sprawia, że kawa jest smaczniejsza i przede wszystkim zdrowsza.

Ekspres kapsułkowy – nowe oblicze kawy

Ekspres do kawy od pewnego czasu stał się nieodłącznym elementem niemalże każdej kuchni. To urządzenie umożliwia nam bardzo szybkie przygotowanie pysznej, gorącej kawy. Jest to bardzo przydatne, szczególnie o poranku, kiedy to zawsze (ale to zawsze) brakuje nam czasu. Ekspres to ogromna wygoda – Ty jedyne co musisz zrobić to włączyć odpowiedni program, a kawa zrobi się sama. Nowoczesne ekspresy do kawy to także ładna ozdoba –producenci dbają, aby modele wyróżniały się innowacyjną technologią i oryginalnym designem. Coraz częściej decydujemy się na ekspresy kapsułkowe– wymagają one jeszcze mniejszej ingerencji człowieka niż ekspresy ciśnieniowe. Wkładasz kapsułkę i gotowe!

 

Liczy się pojemność!

Podczas wybierania ekspresu na kapsułki, podobnie jak w przypadku ekspresów ciśnieniowych, należy zwrócić uwagę na pojemność zbiornika na wodę. Powinniśmy wybrać model, którego pojemnik na wodę jest na tyle duży, że przygotuje kawę dla wszystkich domowników bez konieczności uzupełniania wody. Jednej osobie spokojnie wystarczy pojemnik o pojemności do 1 litra. W przypadku większych rodzin, warto wybrać model z większym pojemnikiem.

 

I ciśnienie

Drugą ważną kwestią w ekspresach na kapsułki jest ciśnienie, pod jakim pracuje urządzenie. Im wyższe ciśnienie, tym mocniejszą i bardziej aromatyczną kawę otrzymamy. Na rynku najczęściej można spotkać ekspresy, których ciśnienie wynosi od 3 do 15 barów.

 

Oryginalny design do każdej kuchni

Trzecia godna uwagi rzecz to wygląd ekspresu. Ekspres to urządzenie, które cały czas stoi na widoku, nie schowamy go tak jak na przykład robota kuchennego. Powinien być dobrany tak, aby pasował do wyglądu naszej kuchni. Na rynku dostępny jest szeroki asortyment tego typu sprzętów, dlatego z pewnością każdy wybierze model odpowiedni dla siebie.

 

Duża wygoda i perfekcyjna kawa

Właściciele ekspresów kapsułkowych jednogłośnie twierdzą, że posiadanie tego sprzętu to duża wygoda. Ekspres kapsułkowy w mig zaparzy kawę o wyjątkowym i niepowtarzalnym aromacie oraz smaku. Jest niezwykle prosty w obsłudze – jedyne co musimy zrobić to włożyć kapsułkę w wyznaczone miejsce i włączyć guzik startu. Ekspres kapsułkowy nie zawiera młynka, ponieważ kawę pobiera bezpośrednio z kapsułki. Przygotuje on zawsze perfekcyjną kawę – w odpowiedni sposób. Tutaj nie ma opcji, że kawa latte nie wyjdzie! Dodatkowo, ekspres na kapsułki jest bardzo tani.

 

Tani czy drogi?

Ekspres kapsułkowy faktycznie jest tani, jednak jego eksploatacja jest stosunkowo droga. Koszt jednej filiżanki kawy jest o wiele większy, niż w przypadku tradycyjnie przygotowanej. Jeżeli chodzi o wybór i ilość dostępnych modeli to wybór jest dość ograniczony. Wprawdzie są one popularne, ale nadal mniej znane niż ekspresy ciśnieniowe. Model konkretnego producenta wymusza na nas korzystanie z kapsułek tej samej firmy – te urządzenia są tak skonstruowane, aby obsługiwały tylko swoje kawy.

Ekspres ciśnieniowy - jak działa i czy warto w niego zainwestować?

Ekspres ciśnieniowy od pewnego czasu zajmuje główne miejsce w naszych kuchniach. Kiedyś, spotykany był tylko w kawiarniach i restauracjach – dziś prawie każdy ma to cudeńko w swoim domu. Większość z nas swój dzień rozpoczyna od filiżanki gorącej kawy.

 

Kawa z ekspresu, sposób na udany poranek

Kawa przygotowana przez ekspres charakteryzuje się wyjątkowym aromatem i smakiem. Wszystko za sprawą świeżo zmielonych ziaren, które tworzą magiczny napój o dużej mocy. Kawa dla wielu z nas jest zastrzykiem energii na cały dzień. Posiadanie ekspresu w domu to ogromna wygoda – nie musimy czekać aż woda się zagotuje, wystarczy wcisnąć guzik i kawa robi się sama. Bez wysiłku mamy gorącą, aromatyczną i pyszną kawę.

 

Kupujemy ekspres – co jest ważne

Przed zakupem ekspresu ciśnieniowego bardzo ważne jest określenie swoich wymagań i oczekiwań wobec tego urządzenia. Przede wszystkim należy odpowiedzieć na pytania związane z częstotliwością wykorzystania urządzenia, a także ilości osób, jaka zamierza z niego korzystać. Wybór jest dość trudny, ponieważ ilość dostępnych modeli jest naprawdę duża. Wpływ na naszą decyzję powinien mieć też rodzaj kawy, jaką lubimy pić. W zależności od tego, czy jest to piękne latte, słodkie cappuccino czy mocne espresso łatwiej nam będzie wybrać model, który spełni nasze oczekiwania. Istnieją bowiem zarówno modele, które specjalizują się w przygotowaniu jednego typu kawy, jak i takie, które potrafią przygotować je wszystkie. Ekspres automatyczny jest banalnym urządzeniem, jeżeli chodzi o jego obsługę. Do odpowiedniego pojemnika wlewamy wodę, do młynka dodajemy kawę, włączamy program i gotowe – pyszna kawka w zasięgu ręki!

 

Pojemnik na wodę

Istotną kwestią w przypadku ekspresu ciśnieniowego jest pojemnik na wodę. Warto zwrócić uwagę na jego pojemność – powinna być ona dostosowana do liczby osób mieszkających w domu i korzystających z urządzenia. Większy pojemnik to więcej zrobionych kaw, bez potrzeby uzupełniania wody. Warto również wybrać ekspres, który ma wbudowany młynek do kwasy – nic tak nie pachnie, jak świeżo zmielona kawa o poranku.

 

Co z mlekiem?

Dla fanów kawy latte ważny powinien być również system podgrzewania i spieniania mleka. W zależności od modelu naszego ekspresu kwestia mleka może być rozwiązana dwojako. Ekspres może posiadać albo odpowiednią dyszę lub cały system odpowiedzialny za spienienie mleka.

 

Dodatkowe funkcje ekspresów ciśnieniowych

Coraz więcej dostępnych na rynku modeli posiada dodatkowo filtr wody, który oczyszcza wodę z ołowiu, miedzi i chloru. W ten sposób nasza kawa jest smaczniejsza i o wiele zdrowsza.

 

Ekspres na kapsułki

Alternatywą ekspresu ciśnieniowego jest ekspres na kapsułki. Te modele nie posiadają młynka do kawy – mają miejsce na gotową już kapsułkę, w której znajduje się konkretny rodzaj kawy. Zaletą takiego urządzenia jest to, że perfekcyjnie przygotuje każdy rodzaj kawy, jednak ich eksploatacja (a raczej same kapsułki) są bardzo drogie.

Nasi producenci

Amica
ART
ASUS
BEKO
BLAUPUNKT
Bosch
BRAUN
BRITA
CANDY
DE LONGHI
EMMERSON
FABER
FISKARS
Garret
GORENJE
HOOVER
Indesit
KARCHER
KERNAU
LENOVO
LG
LIEBHERR
MANTA
MPM
NAVITEL
NIVONA
OPTI
OPTIMUM
PANASONIC
PHILIPS
RAVANSON
SAECO
SAMSUNG
SENCOR
SIEMENS
TCL
TEFAL
THOMSON
TRACER
WHIRLPOOL
WIKO
ZELMER