0
szukaj

Do Domu

Odkurzacz centralny wygodnym sposobem na odkurzanie

Wygodne odkurzanie, czyli odkurzacz centralny

Odkurzanie jest dość specyficznym zajęciem. Przez część pań domu uwielbiane, przez pozostałe – znienawidzone. Przenoszenie odkurzacza z miejsca na miejsce jest dość uciążliwe, dlatego producenci stworzyli odkurzacz idealny – odkurzacz centralny. Wystarczy jednostka centralna, jedna długa rura i możemy odkurzać! Czym jest i z czego się składa odkurzacz centralny? Na co powinniśmy zwrócić uwagę przy jego zakupie?

 

Czym jest odkurzacz centralny i z jakich części się składa?

Odkurzacz centralny jest to dość skomplikowana instalacja na którą składa się kilka części. Na odkurzacz centralny składają się rury, które są ukryte dosłownie wszędzie. Znajdują się one w podłodze, w ścianach, a nawet w kanałach wentylacyjnych. Są one odpowiedzialne za odprowadzanie brudu i powietrza. Kolejnym elementem są gniazda ssące, które są umieszczane na końcach wcześniej opisanych rur. To właśnie przez nie przechodzi brud i kurz. Należy dobrze przemyśleć ich lokalizację – tak, aby podłączenie węża było wygodne i nie wymagało przesuwania szafek. W przypadku odkurzacza centralnego niezwykle ważną rolę odgrywa wąż ssący. Powinien mieć taką długość, aby bez problemu można było dotrzeć do każdego zakamarka w naszym domu. Najważniejszym elementem "wygodnego" odkurzacza jest jednostka centralna. Bez niej działanie wszystkich pozostałych elementów jest niemożliwe. Jednostka centralna odpowiedzialna jest za wytwarzanie podciśnienia i przepływ powietrza w całej instalacji.

 

Jak wybrać odpowiedni model i na co zwrócić uwagę?

Wybór konkretnego odkurzacza centralnego nie jest taki prosty, dostępne modele różnią się między sobą sposobem działania oraz podstawowymi parametrami. Jak więc wybrać ten idealny?
Po pierwsze, należy zwrócić uwagę na sposób oczyszczania – do wyboru mamy system cyklonowy lub workowy. W przypadku odkurzacza centralnego cyklonowego wykorzystywana jest siła odśrodkowa: zanieczyszczenia odprowadzane są do specjalnego pojemnika, a  powietrze usuwane jest na zewnątrz. Jeżeli chodzi o odkurzacz centralny workowy to tutaj, na zanieczyszczenia są przeznaczone specjalne worki. Po odkurzaniu worek ląduje w zbiorniku na brud, gdzie sam się oczyszcza.
Kolejną istotną kwestią jest pojemnik. To właśnie w nim gromadzone są wszystkie zanieczyszczenia. Co jakiś czas powinniśmy pamiętać o jego opróżnianiu. Od jego wielkości będzie zależeć częstotliwość konieczności opróżniania.
Następnie, pod lupę powinniśmy wziąć budowę jednostki centralnej. Na rynku dostępne są dwie opcje – konstrukcja kompaktowa (czyli w jednej obudowie znajdują się wszystkie elementy robocze) lub wersja split (wszystkie elementy występują oddzielnie). Wygodniejsze w eksploatacji jest drugie rozwiązanie, jednak jest również droższe.
Warto wziąć pod uwagę także moc silnika. Im większa moc, tym lepiej. Moc ssąca uzależniona jest od mocy silnika, ale zazwyczaj oscyluje ona w granicach 500 -  800 Airwatów. Istotne jest również podciśnienie, ponieważ warunkuje ono dobre oczyszczenie powietrza z brudu – dlatego ważne jest, aby było jak najniższe.

Jak wybrać idealny odkurzacz samochodowy? Na co zwrócić uwagę podczas jego zakupu?

Jak wybrać idealny odkurzacz samochodowy? Na co zwrócić uwagę podczas jego zakupu?

Każdy lubi samochody, zwłaszcza kiedy są czyste i zatankowane do pełna. Czyszczenie aut jest dość problematyczne – wszystko przez ograniczoną przestrzeń i liczne zakamarki. Sprzątanie samochodu za pomocą zwykłego, domowego odkurzacza może być mało komfortowe, szczególnie gdy nie mamy własnego garażu. Specjalny odkurzacz może okazać się niezastąpiony. Jak więc wybrać model, który spełni nasze oczekiwania i sprawi, że w naszym aucie zapanuje błysk?

 

Po pierwsze - zwróć uwagę na zasilanie

Rodzaj zasilania to pierwsza kwestia na którą powinniśmy zwrócić uwagę. Na rynku możemy spotkać odkurzacze, które są zasilane typowym gniazdkiem samochodowym 12 V oraz modele zasilane akumulatorowo.

 

Po drugie – moc odkurzacza

Im większa moc, tym większa siła ssąca odkurzacza. Większa siła ssąca umożliwia szybsze usuwanie brudu i zanieczyszczeń z naszego samochodu. W autach najczęściej można spotkać drobne okruszki lub piasek, dlatego tego typu odkurzacze charakteryzują się mocą w zakresie od 10 do 100 W.

 

Po trzecie – wykonanie odkurzacza

Kolejną ważną kwestią jest jakość wykonania obudowy całego urządzenia. Warto zwrócić uwagę na wielkość pojemnika, a także system zbierania zanieczyszczeń.


Odkurzacz samochodowy – wygodne sprzątanie auta

Odkurzacz samochodowy z pewnością przyda się każdemu właścicielowi czterech kółek. Dzięki takiemu urządzeniu posprzątamy swoje auto szybciej oraz dokładniej. Zgrabne kształty urządzenia pozwalają na sprawne manewrowanie nim w samochodzie. Lekka waga nie ogranicza naszych ruchów i nie odczuwamy dyskomfortu, nawet jeżeli mamy do wysprzątania kilka samochodów. Dzięki wymiennym szczotkom odkurzacz dotrze do każdego zakamarka i nasze auto będzie lśniło.

 

Odkurzacz samochodowy - nie tylko do samochodu

Odkurzacz samochodowy nadaje się nie tylko do czyszczenia samochodu. Z powodzeniem możemy go wykorzystywać także w domu. Tego typu sprzęt pozwoli nam szybko i sprawnie sprzątnąć okruchy z kanapy lub pozbyć się wysypanej ziemi z doniczki. Posiadanie odkurzacza samochodowego jest bardzo wygodne – w kryzysowych sytuacjach nie musimy panicznie wyciągać tradycyjnego odkurzacza ze schowka – wystarczy ten podręczny.

Łatwe czyszczenie, czyli wszystko o myjce parowej

Społeczeństwo dzieli się na dwie grupy – osoby, które uwielbiają sprzątać i te, które tego nienawidzą. Niestety, sprzątanie jest czynnością konieczną – chcąc nie chcąc musimy to robić. Warto zainwestować w sprzęty, dzięki którym czyszczenie mieszkania będzie przyjemniejsze i o wiele szybsze.  Prawdziwym wybawieniem może okazać się myjka parowa, szczególnie wtedy, gdy zależy nam na czasie. Dzięki myjce dostaniemy się nawet do trudno dostępnych miejsc i w mig pozbędziemy się brudu.

 

Myjka parowa pod lupą – jak działa?

Bez względu na to, czy wybierzemy małą, poręczną myjkę, czy też wielofunkcyjne urządzenie tego typu, działanie będzie podobne. Tutaj kluczem do sukcesu, czyli czystości, jest woda! Przed rozpoczęciem sprzątania nalewamy wodę do specjalnego zbiorniczka i uruchamiamy urządzenie. Woda zaczyna się podgrzewać do temperatury wrzenia. Wytworzona pod ciśnieniem para wodna zostaje wyprowadzona na zewnątrz. Nie potrzebujemy detergentów i innych chemikaliów – para poradzi sobie sama! Stosowanie tego typu urządzeń jest zalecane szczególnie w przypadku alergików, a także osób, które dbają o środowisko.

 

Myjka parowa – jak się z nią obchodzić?

Naszą przygodę z myjką parową należy rozpocząć od dokładnego przeczytania dołączonej do urządzenia instrukcji. Dołączone do urządzenia końcówki mają konkretne przeznaczenie, dlatego stosowanie się do zaleceń producenta z pewnością ułatwi nam domowe porządki. Zawsze przed rozpoczęciem pracy konieczne jest uzupełnienie wody, a po zakończeniu sprzątania jej usunięcie. Używanie myjki parowej przypomina nieco pracę mopem lub odkurzaczem – dysze kierujemy na brudną powierzchnię.

 

Myjka parowa – jakie mamy rodzaje?

Na rynku dostępny jest cały szereg myjek parowych. Pierwszą grupę stanowią myjki parowe ręczne. Są one bardzo poręcznymi i niewielkimi urządzeniami. Sprawdzą się przy czyszczeniu niewielkich i trudno dostępnych powierzchni oraz zakamarków. Myjki ręczne są idealne do czyszczenia fug i okien. Drugą grupę stanowią parownice. Są to zdecydowanie najlepsze urządzenia. Wyglądem i rozmiarem przypominają odkurzacz. Tutaj, ciśnienie pary jest najwyższe, co przekłada się na dużą skuteczność. Trzecią opcją dostępną na rynku jest mop parowy. Jest on większy, niż wcześniej omawiane myjki ręczne. Posiada wiele nakładek, jednak ich moc nie jest tak duża jak moc parownic.

 

Po co mi myjka parowa i do czego mogę ją wykorzystać?

Myjka parowa to niezwykle funkcjonalne urządzenie. Z jej pomocą jesteśmy w stanie dokładnie wyczyścić całe mieszkanie. Dzięki licznym, wymiennym końcówkom, myjka parowa poradzi sobie dosłownie z każdą powierzchnią. Możemy czyścić nią dywany, lustra, okna i wszystkie szklane powierzchnie. Nie straszne jej płytki czy problematyczne fugi. Świetnie poradzi sobie z okapem, kabiną prysznicową i umywalką w łazience. Za pomocą myjki możemy również dokładnie umyć tapicerkę w samochodzie.

Myjka ciśnieniowa pomoże Ci szybko wyczyścić samochód

Jak szybko wyczyścić samochód? Wystarczy myjka ciśnieniowa!

Sprzątanie nie należy do najłatwiejszych i najprzyjemniejszych obowiązków domowych. Oczywiście istnieją ludzie, którzy uwielbiają to robić, jednak należą oni do mniejszości. Większość z nas już na samą myśl o sprzątaniu ma dość. Sprzątać trzeba, dlatego warto zainwestować w rozwiązania i urządzenia, które nam w tym pomogą. Przykładem super sprzętu do czyszczenia jest myjka ciśnieniowa.

 

Czym jest myjka ciśnieniowa?

Myjka ciśnieniowa jest to urządzenie, które może ułatwić i przyspieszyć sprzątanie. Ten sprytny sprzęt wykorzystuje jedynie wodę i wysokie ciśnienie. Idealnie sprawdza się przy czyszczeniu samochodu, roweru czy różnych narzędzi ogrodniczych.

 

Myjka ciśnieniowa – jak to działa?

Jeżeli chcemy korzystać z myjki ciśnieniowej to konieczne jest podłączenie jej do ujęcia wody – na przykład do kranu w garażu. Można wykorzystać do tego zwykłego węża ogrodowego. Pompa jest odpowiedzialna za wytworzenie ciśnienia wody, przez co dostaje się ona do pistoletu natryskowego. Liczne modele posiadają różne akcesoria, które zwiększają efektywność urządzenia i przekładają się na jakość czyszczenia.

 

Rodzaje myjek ciśnieniowych

Pierwszą propozycją jaką możemy spotkać na rynku są myjki elektryczne. Podłącza się je do zwykłego kontaktu. Idealnie nadają się do użytku domowego. Druga opcja to myjki hybrydowe, czyli urządzenia które działają, gdy są podłączone do gniazdka albo do naładowanego akumulatora. Trzecią możliwością są myjki spalinowe, czyli urządzenia które do działania wykorzystują olej napędowy lub benzynę. Nie potrzebują one zasilania energią elektryczną, dlatego są bardzo mobilne. Często wykorzystywane są w mobilnych myjniach samochodowych. Na rynku dostępne są myjki ciśnieniowe o różnym ciśnieniu. Ilość barów powinna być uzależniona od częstotliwości wykorzystania urządzenia.

 

Myjka ciśnieniowa – na co zwrócić uwagę?

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na ciśnienie wody. Wartość ta podawana jest w barach lub megapaskalach. Urządzenia do użytku domowego posiadają zazwyczaj ciśnienie o wartości 160 barów. Drugą istotną kwestią jest wydajność urządzenia, która bezpośrednio wpływa na jakość pracy myjki ciśnieniowej. Wartość ta podawana jest w litrach na godzinę. W przypadku urządzeń do użytku domowego wydajność nie przekracza 500 l/h.

 

Dodatkowe funkcje myjek ciśnieniowych

Niektóre modele myjek ciśnieniowych mogą posiadać dodatkowe funkcje, które podnoszą atrakcyjność urządzenia i wpływają na jego efektywność. Mogą one posiadać podgrzewacz, który odpowiedzialny jest za podgrzewanie wody. Wszyscy wiemy, że ciepła woda jest skuteczniejsza w walce z brudem niż woda zimna, dlatego warto wybrać model wyposażony w podgrzewacz. Niektóre myjki ciśnieniowe posiadają specjalny pojemnik na detergent, który zwiększa skuteczność walki z brudem. Myjka posiada także specjalny system, który odpowiedzialny jest za dozowanie płynu.

Odkurzacz automatyczny – odkurzacz dla wygodnych

Nie wszyscy lubią odkurzanie – jest to bowiem jeden z obowiązków domowych przy którym trzeba się trochę nachodzić. Pozycja pochylona może być niezbyt wygodna i komfortowa, szczególnie dla osób mających problemy z kręgosłupem. Na szczęście świat idzie do przodu i tworzy urządzenia, które sprawiają, że sprzątanie i wszelkie inne obowiązki domowe nie są już tak kłopotliwe i wymagające jak kiedyś. Dla osób, które nie lubią odkurzać, również pojawiło się rozwiązanie – automatyczny odkurzacz! Sam odkurza, sam się wyłącza, czy moglibyśmy wyśnić sobie lepszego robota?

 

Wygodny pomocnik w domu

Automatyczny odkurzacz działa sam, bez ingerencji domowników. Specjalne programy umożliwiają odpowiednie zaprogramowanie odkurzacza – wyznaczenie czasu działania itp. Odkurzacz automatyczny nie posiada worka, dlatego koszty jego eksploatacji są niższe, a brak kabli sprawia, że urządzenie działa bez jakichkolwiek ograniczeń. Brak kabli to także duża wygoda dla nas – nie musimy ich zwijać i chować. Samo urządzenie jest dość małe, więc łatwo je przechowywać nawet w ciasnych pomieszczeniach. Ładuje się automatycznie, dzięki czemu tak naprawdę w ogóle nie musimy ingerować w jego działanie.

 

Droga alternatywa tradycyjnego odkurzacza

Niestety, wygoda kosztuje i to dość sporo. Na odkurzacz automatyczny wydamy od 500 do 1500 złotych w zależności od modelu i dodatkowych funkcji. W porównaniu do tradycyjnych modeli, odkurzacz automatyczny wolno odkurza i posiada niewielką siłę ssącą. Wszelkie przeszkody znajdujące się na podłodze go odpychają, przez co odkurzanie nie jest zbyt efektywne.

 

Nowoczesny wygląd i technologia

Odkurzacze automatyczne to urządzenia o okrągłym kształcie i specyficznej budowie. Nie posiadają tak dużej mocy ssania, jak tradycyjne odkurzacze – działają w wyniku wykorzystania specjalnych szczotek, które zgarniają wszelkie zabrudzenia napotkane na drodze. Tego typu urządzenia świetnie sprawdzą się w przypadku twardych podłóg, dywanów czy wykładzin.

 

Gracja działania

Urządzenia te uczą się rozkładu naszego mieszkania, dlatego nie zderzają się ze ścianami i nie spadają ze schodów. Posiadają liczne czujniki, które informują o odległościach i uskokach podłoża. My jedyne co musimy zrobić to włączyć urządzenie, a reszta zrobi się sama. Automatyczny odkurzacz sprząta, a my możemy w tym czasie sobie odpocząć. Niestety odkurzacz nie pokonuje progów, a wszystkie przedmioty znajdujące się na podłodze stanowią dla niego przeszkodzę.

 

Sam się ładuje

Odkurzacz automatyczny, ze względu na dość małe wymiary, posiada mały pojemniki na kurz, który należy regularnie opróżniać. Jeżeli chodzi o ładowanie, to tutaj producenci zadbali o duży komfort. Urządzenie po skończonej pracy samodzielnie podłącza się do stacji ładującej.

Czy warto kupić suszarkę do ubrań?

Suszarka do ubrań – na co warto zwrócić uwagę?

Suszarka do ubrań nie jest u nas tak popularnym urządzeniem jak pralka. Raczej wybieramy pralkę z funkcją suszenia niż samodzielne urządzenie tego typu. Jeżeli posiadamy małe mieszkanie i nie mamy gdzie rozwiesić mokrych ubrań, suszarka może okazać się najlepszym rozwiązaniem. Pomimo tego że suszarki nie są zbyt popularne, wybór odpoowiedniej nie należy do najłatwiejszych. Na rynku dostępnych jest wiele modeli, które różnią się między sobą pojemnością, parametrami i dodatkowymi funkcjami. Jaka suszarka będzie więc najlepsza?

 

Suszarka – dlaczego warto ją mieć?

Mogłoby się wydawać, że suszarka jest zbędnym urządzeniem, tymczasem jest całkiem inaczej. Przede wszystkim suszarka świetnie sprawdzi się w małych mieszkaniach, w których nie ma miejsca na swobodne rozwieszenie mokrych ubrań. Urządzenie to pozwala nam zaoszczędzić naprawdę dużo czasu – proces suszenia w suszarce jest o wiele krótszy niż suszenie ubrań tradycyjną metodą. Dodatkowo, w pomieszczeniu nie gromadzi się wilgoć, która pochodzi od mokrych ubrań.

 

Rodzaje suszarek

Oczywiście, jak w przypadku innych sprzętów AGD, możemy wybrać suszarkę wolnostojącą lub przeznaczoną pod zabudowę. My jednak skupimy się na podziale suszarek ze względu na sposób suszenia ubrań – możemy wyróżnić tutaj suszarki kondensacyjne i suszarki wywiewowe. Suszarki kondensacyjne są to suszarki, w których woda zbierana jest do specjalnego pojemnika, który jest opróżniany przez wbudowany system lub ręcznie przez domowników. Z kolei suszarka wywiewowa musi być podłączona do instalacji wentylacyjnej ze względu na konieczność odprowadzania pary. Montaż jest dość kłopotliwy, dlatego więcej osób decyduje się na zakup suszarki kondensacyjnej.

 

Kupujemy suszarkę, na co zwrócić uwagę?

Przy zakupie suszarki należy przede wszystkim zwrócić uwagę na ładowność bębna. Powinna być ona uzależniona od ilości domowników i ilości prania. Najlepiej wybrać suszarkę o ładowności zbliżonej do ładowności pralki. Po drugie, należy przyjrzeć się klasie energetycznej danego urządzenia. Warto zdecydować się na suszarkę energooszczędną, co z pewnością przełoży się na niższe rachunki za prąd. W przypadku suszarek kondensacyjnych warto również zwrócić uwagę na pojemność zbiornika na wodę – będzie się to bowiem przekładać na częstotliwość opróżniania.

 

Suszarka ładowana od góry czy od frontu? Wady i zalety poszczególnych rozwiązań

Suszarka ładowana od góry to idealne rozwiązanie dla małych pomieszczeń. Tego typu urządzenia mają bardziej kompaktowe rozmiary, ale jednocześnie posiadają mniejszą ładowność bębna. Obsługa suszarek ładowanych od góry jest z pewnością bardziej komfortowa, a wysokie umieszczenie pokrywy utrudnia dostęp do urządzenia dzieciom. Z kolei suszarka ładowana od frontu lepiej sprawdzi się w większych pomieszczeniach, w których otworzenie drzwiczek nie będzie stanowiło problemu. Górna część suszarki może być wykorzystana jako dodatkowa półka lub blat. Zazwyczaj takie modele posiadają większą pojemność, ale jednocześnie wymagają więcej miejsca. A ze względu na nisko umieszczony bęben są bardziej dostępne dla dzieci.
 

Nasi producenci

Amica
ART
ASUS
BEKO
BLAUPUNKT
Bosch
BRAUN
BRITA
CANDY
DE LONGHI
EMMERSON
FABER
FISKARS
Garret
GORENJE
HOOVER
Indesit
KARCHER
KERNAU
LENOVO
LG
LIEBHERR
MANTA
MPM
NAVITEL
NIVONA
OPTI
OPTIMUM
PANASONIC
PHILIPS
RAVANSON
SAECO
SAMSUNG
SENCOR
SIEMENS
TCL
TEFAL
THOMSON
TRACER
WHIRLPOOL
WIKO
ZELMER