0
szukaj

Armatura

Domowe sposoby na cieknący kran

Domowe sposoby na cieknący kran

Zapewne każdego z nas czasem spotyka złośliwość rzeczy martwych. Nic w tym dziwnego i niczyja w tym wina – tak po prostu jest. Pralka wyleje, zmywarka przestanie działać, a do tego wszystkiego w kuchni napotkamy na cieknący kran. W wielu przypadkach konieczna jest interwencja osób trzecich – specjalistów, techników lub hydraulików, jednak w przypadku cieknącego kranu możemy poradzić sobie sami. W jaki sposób? Wystarczy kilka narzędzi, trochę sprytu i chęci. Dziś podpowiemy Wam jak samodzielnie, domowymi sposobami naprawić cieknący kran. Zapraszamy do dalszej części artykułu.

 

Zacznijmy od przyczyny…

Przyczyn może być kilka, a w dużej mierze zależy to od rodzaju baterii, którą posiadamy. W większości kranów starego typu wszelkie wycieki są wynikiem uszkodzenia uszczelek. Uszczelki są to produkty o ograniczonej żywotności – o czym bardzo często zapominamy. W miarę upływu lat ulegają pęknięciom, tracą swoją elastyczność i powoli zaczynają przepuszczać wodę. Aby tego uniknąć wystarczy rozkręcić kran i założyć nowe uszczelki.
Jeżeli posiadamy baterie nowego typu – jednouchwytowe, to przyczyną wycieku może być uszkodzenie głowicy. Tutaj zakup oraz wymiana będzie droższa, niż wymiana uszczelek. Często bardziej opłacalnym rozwiązaniem jest wymiana całej baterii.
W obu przypadkach, czyli zarówno w nowszych, jak i starszych modelach kranów, może również dojść do tak zwanego rozszczelnienia wylewki. Brzmi strasznie, jednak jest to bardzo częsta, ale też łatwa do usunięcia usterka. Aby zatrzymać przeciekanie wystarczy wymienić pierścienie oraz uszczelki.

 

Sposób na uszczelki

Jeżeli chcemy wymienić uszczelki to musimy przede wszystkim pamiętać, aby na początku odciąć główny dopływ wody. Pozwoli nam to uchronić nasze mieszkanie przed zalaniem. Po zamknięciu zaworu lepiej upewnić się czy woda rzeczywiście nie leci. Często może okazać się, że wystarczy dokręcić dławicę – w wielu przypadkach to właśnie ona jest przyczyną wycieku z kranu. Należy zdemontować pokrętło – odkręcić śruby i mocno dokręcić dławicę. Jeżeli to nie zadziała, to konieczna będzie wymiana uszczelek. W tym celu należy odkręcić korpus kranu i zdjąć zawór grzybkowy. Na miejsce starej uszczelki umieszczamy nową i nakładamy specjalną nakrętkę.

 

Głowica pod lupą

Tutaj, podobnie jak w przypadku uszczelek, zanim rozpoczniemy jakąkolwiek pracę, należy zakręcić dopływ wody. Do wymiany głowicy kranu wystarczy nam klucz nastawny lub płaski klucz. Najpierw należy usunąć uchwyt baterii. Pod uchwytem znajduje się rozeta, którą także należy usunąć (odkręcić). Gdy się jej pozbędziemy, mamy łatwy dostęp do nakrętki, która utrzymuje głowicę – należy sprawdzić, czy jest dobrze dokręcona. Jeżeli jest, to musimy ją odkręcić, wyjąć głowicę i zamienić ją na nowszy model.

 

Ruchoma wylewka

Wyciek spowodowany ruchomą wylewką to najłatwiejszy rodzaj awarii do usunięcia. Jeżeli woda wydostaje się bezpośrednio z podstawy wylewki to czeka nas wymiana zużytych uszczelek i pierścieni. Odkręcamy śrubę, która mocuje wylewkę i wymieniamy stare części na nowe.

Nasi producenci

Amica
ART
ASUS
BEKO
BLAUPUNKT
Bosch
BRAUN
BRITA
CANDY
DE LONGHI
EMMERSON
FABER
FISKARS
Garret
GORENJE
HOOVER
Indesit
KARCHER
KERNAU
LENOVO
LG
LIEBHERR
MANTA
MPM
NAVITEL
NIVONA
OPTI
OPTIMUM
PANASONIC
PHILIPS
RAVANSON
SAECO
SAMSUNG
SENCOR
SIEMENS
TCL
TEFAL
THOMSON
TRACER
WHIRLPOOL
WIKO
ZELMER